VENEDIK

 

 

Venedike gitmeden önce
Venedik
 
Venedik-2
   
  Roma Hakkinda Hersey
ROMA
  Venedik Menü   Venedik'de Gezilecek Yerler
    Venedik ana sayfa
    Tarihçe
    Müze ve Saraylar
    Gezilecek Yerler
    Fotoğraflarla Venedik
    Ulaşım, Online bilet
    Yeme-İçme
    Havalimanları
    Vize ve Konsolosluk

Merhaba Venedik » Gezilecek yerler
Paris Müzeleri

San Marco Meydanı: Dünyadaki en güzel meydanlardan biridir. San Marco’da bir yandan tarihi koklarken bir yandan da şık restoran, kafe, otel, banka ve dükkanları görebilirsiniz. Ünlü moda markalarını San Marco’da görmek sıradan bir olaydır.


San Marco Bazilikası: Venedik’te en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. “Basilica” kelimesi büyük kilise anlamına gelir ve bu büyük kilise, bir Yunan haç planı üstüne inşa edilmiştir ve kaliteli mozaiklerin görülebileceği farklı ebatlardaki beş tane kubbesi vardır. Bu mozaikler altın yaldızlı Bizans mozaikleridir ve bu nedenle “Altınların Kilisesi (Chiesa d’Oro) olarak da bilinir.


Aziz Mark’ın Çan Kulesi:  Venedik‘teki en yüksek yapılardan biridir. 97 metre yükseklikten şehir manzarası ve San Marko Bazilika kubbesinin görüntüsünü izleyebilirsiniz. Ayrıca kulenin tüm meydana hakim bir konumu vardır.


Büyük Kanal: Venedik şehrinde su trafiğinin sağlandığı ana hattır. Şehri “S” şeklinde saran kanal, Saint Mark Basin’den başlayıp Santa Lucia tren istasyonu yakınlarında biter. 3.800 metre uzunluğundakiGrand Canal’ın genişliği etrafındaki yapılara ve doğal koşullara göre 30 – 90 metre civarındadır. Derinliği ise yaklaşık olarak 5 metredir.


Rialto Köprüsü: Büyük Kanal’da yer alan, şehrin en ünlü köprüsüdür. 1591 yılında yapılmıştır. Etrafında birçok mücevher, ipek ürünler ve cam ürünü satan dükkan yer alır. Venedik’teki dört büyük köprüden biridir.


Ahlar Köprüsü: Venedik‘teki en ünlü köprülerden biridir. “Ahlar Köprüsü” isminin verilmesinin nedeni ise eski zamanlarda duruşma ardından mahkum edilenlerin bu köprüden geçerek hapse girmesidir. İtalya’nın kuzeyinde yer alan köprü beyaz kalkerden yapılmıştır ve alt kısmında pencereleri vardır. Ahlar Köprüsü (Bridge of Sighs), Antonio da Ponte tarafından 1602 yılında inşa edilmiştir.


Fondaco dei Turchi: Venedik gezilecek yerler listesindeki önemli saraylardan biridir.


Palazzo Ducale: 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir. Doge ve hükümet buradan Venedik Cumhuriyetini yönetmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle birçok kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. 1923 yılında müzeye dönüştürülen yapı günümüzde Fondazione Musei Civici di Venezia’ya bağlı olan 11 müzeden biridir. 


Santa Maria della Salute Bazilikası: Veba salgını nedeniyle, 17. yüzyılda Meryem Ana’ya ithaf edilerek Barok stilinde inşa ediliş, Venedik’in en ünlü kiliselerinden biridir.


Ca’ d’Oro: 15. yüzyılda inşa edilmiş, birçok güzel heykel ve işlemeyi barındıran, gotik bir saraydır.
Zattere: Dorsoduro’da sahil kenarı bir gezinti yeridir. 


Ca’ Rezzonico: 1660 yılında Baldassarre Longhena tarafından inşa edilmiş, 1750’de Giorgio Massari tarafından tamamlanmıştır.  Barok stilinde, 17. yüzyılda yapılmış ve şu anda Museo del Settecento Veneziano’ya ev sahipliği yapan bir binadır.


Gallerie dell’Accademia: Accademia Köprüsü altında bulunan ve 1750′li yıllarda resim, heykel ve mimari okulu olarak kurulan yapıdır. Kuruluş amacı, Venedik’i de Floransa, Milano, Bologna gibi resmi sanat merkezlerinden biri haline getirmektir.


Ca’ Pesaro: 1682 tarihinde yapılan bina üst katında Asya Müzesi’ni de barındırır. Bu kısımda samuray silahları, zırhlar, tazminat olarak alınmış sanat eserleri sergilenmektedir.


Fenice Tiyatrosu: Avrupa’da en çok bilinen opera salonlarından biridir.


Museo Correr: 18. yüzyıla ait tarihi objeler ve 13. ve 16. yüzyıllara ait resim ve heykellerin sergilendiği önemli müzelerden biridir. Müze içerisinde eski ilginç kadın ayakkabıları koleksiyonu ile 16. yüzyıl şehir haritaları da müzede görülebilir.


Scuola Grande di San Rocco: San Rocco Kilisesi yanındadır ve Venedik’teki Rönesans dönemi başyapıtlarından biridir. Tintoretto’nun elliden fazla eseri görülebilir. Çalışmalar veba ile savaşan San Rocco adına yapılmıştır. 1500′lerde yapılan bu eserler 23 yılda tamamlanmıştır ve her biri bir başyapıttır. En önemli olanı ise “Crucifixion” (Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi) adlı çalışmadır.


Scuola Grande di San Marco: 13. yüzyılda Venedik’te inşa edilen altı hayır kurumundan biridir. 19. yüzyılda bir hastaneye dönüştürülmüştür.


Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası: önemli dini yapılardan biridir. San Polo’nun merkezindeki kilisede değerli heykeller ile resimler görülebilir. Titian’ın ünlü “Assunta” adlı eseri de buradadır. 


Carlo Goldoni Evi: San Polo’da bulunan ve asıl ismi Ca’Centanni olan küçük bir saraydır. Ünlü Venedikli oyun yazarı Carlo Goldoni 18. yüzyılda burada doğmuştur. Günümüzde yapı, Venedik Tiyatro ve Tiyatro Sanatı Müzesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca küçük bir kukla tiyatrosuna da ev sahipliği yapmaktadır.


Santa Maria dei Miracoli:  “Mermer Kilise” olarak da bilinir. Renkli mermerleri, dış duvarındaki sütunlar ve yarı dairesel eğrilik ile Venedik Rönesans döneminin ilk örneklerindendir. Dairesel dış yüzü Milano’daki Donato Bramante’nin kiliselerini andırmaktadır. 1481 – 1489 yılları arasında inşa edilen Santa Maria dei Miracoli ihtişamlı iç mekanıyla günümüzde düğünlerin yapıldığı bir kilisedir.


Denizcilik Müzesi: Müzede İkinci Dünya Savaşı’na ait bazı eşyalar ve İtalya’da yapılan bazı nesneler sergilenmektedir. En etkileyici şey 1728 yapımı ünlü Bucintoro gemisidir. Müzenin üçüncü katında Çin ipekleri sergilenirken dördüncü katında Viking çalışmaları görülebilir. Deniz ile bağlantılı ürünler açısından zengin olan müze, Venedik’in ana müzelerindendir.


Marciano Müzesi: San Marco Bazilikası’nın bir parçasıdır. Venedik’te en çok ziyaret edilen müzelerden olan müze balkonundan eşsiz bir manzara izlenebilir. Müzede dini eşyalar, mücevherler, el yazmaları ve mozaikler sergilenmektedir.


Riva degli Schiavoni: Venedik’in en kalabalık noktalarından biridir. Palazzo Ducale ve Venedik Tersanesi (Arsenale) arasında yer alır. Slav rıhtımı olarak kullanılan ve bu şekilde bilinen Riva delgi Schiavoni’de günümüzde hediyelik eşya satan dükkanlar, büfeler ve dondurmacılar görülebilir.


Venedik Tersanesi: Yapıldığı zamanlarda dünyanın en büyük gemi tersanesi olarak bilinmektedir. Tersaneye 15. yüzyılda yapılan süslemeli bir kemerden girilir ve bu kemeri MÖ. 6. yüzyıla ait aslanlar korur. 


Chiesa di San Zaccaria: 15. yüzyılda inşa edilen dünyanın en güzel Rönesans kiliselerinden biridir.


Chiesa della Madonna dell’Orto: 14. yüzyılda bölgesel bir dini lider olan Humiliati tarafından yapılmış Venedik’in güzel kiliselerinden biridir. 


Squero di San Trovaso: 17. yüzyılda yapılan küçük bir tersanedir. Burası hala Venedik gondollarının yapılıp tamir edildiği bir mekandır.


Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi: Venedik’in en büyük kiliselerindendir ve bazı benzer özellikleri nedeniyle Venedik’in Pantheon’u olarak anılır. 15. yüzyıldan sonra birçok kralın cenaze töreni burada yapılmış ve 25 kral bu kiliseye defnedilmiştir.


Doğa Tarihi Müzesi: “Fondaco dei Turchi” sarayındadır.  1922 yılından itibaren Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılmaya başlanan müzede fosil koleksiyonları ve bir dinazor iskeleti görülebilir.


Fondazione Querini Stampalia: St. Marco Meydanı’nda bulunan bir Rönesans dönemi sarayıdır. 1868’de ardında hiç varis olmadan ölen Giovanni Querini’nin mirasıdır. Günümüzde bir kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

 


İletişim / Telif hakları
  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaVenedik.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve
  görsel öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 - 2015